poniedziałek, 9 maja 2011

Planujemy wakacje

9 maja 2011 r.
Drogie Mamy

Ostatnio planowałyśmy wakację :) Przy pysznym marchewkowym cieście Magdy mówiłyśmy czy i gdzie warto jeździć z dziećmi. Magda przygotwała mapę Polski, na której odnajdywałyśmy sprawdzone i ciekawe miejsca. Oto kilka z nich, które polecamy pod tą wiadomością.

Aneta obrazowo zachęcała (zdjęciami z rodzinnych wakacji), do wypoczynku z dziećmi w górach, też wysokich, też zagranicznych....
do wyjazdów nad jeziora, morze, spływanie rzeką, nocowanie pod namiotami. Z dziećmi można zwiedzać i duże miasta i pustynie. Trzeba tylko chcieć, kupić kilka gadżetów (np. chustę, lub nosidło na plecy), być gotowym na zwiększony wysiłek planowania i pakowania, trud wyprawy a radość dziecka, odpoczynek psychiczny i scalanie więzi rodzinnych murowane!

To co jest także bezcenne, to grupa przyjaciół - Agnieszka od Tosi opowiedziala o swoich doświadczeniach - gdzie w osiem rodzin z dziećmi spędzili super wakacje za granicą. I dzieci i dorośli byli tym wypoczynkiem zachwyceni.

Polecałyśmy miejsca gdzie napotkamy, odkryjemy i pokontemplujemy piękno natury. Takie spotkanie bardzo wycisza i potrafi zmęczyć dzieci (czego nie dokonają żadne zestawy zabawek, gry i sale zabaw...... te zwykle je tylko rozbudzają).
Dzieci na tych wyjazdach nie potrzebują zabawek, bo plaża zmienia się w pustynie, lub zamki warowne. A las jest pełen ukrytych stworzeń, przed którymi chronią patykowe miecze.
Zarówno dzieci jak i ich rodzice poznają świat, ludzi, swoje możliwości i ograniczenia. A także co ważne w podróżach - spotykamy inne kultury, zwyczaje - nawet w Polsce można bardzo wiele tej różnorodności kulturowej zakosztować (od Suwałk, przez Kaszuby i Śląsk, na Górach kończąc, lub choćby odwiedzając Zalipie i inne polskie wioski).

Nie należy bać się jeździć z dzieckiem - a dokąd? Proponujemy abyście jeźdżili w takie miejsca i w taki sposób w jaki jeździliście wtedy, gdy nie było jeszcze dzieci, byliście razem we dwoje i było Wam tam dobrze. Jeśli wtedy czuliście się tam szczęśliwi, to wprowadzajcie w to Wasze szczęście też Wasze dzieci. One się super odnajdują w klimatach, w których czujecie się oboje dobrze. Jeżeli to nie są odpowiednie miejsca dla dzieci...no cóż może spróbujcie poszukać czegoś nowego, w których cała Wasza nowa rodzina się odnajdzie. Życie jest drogą i poszukiwaniem, i niech wakacyjne podróżowanie o tym nam przypomina :)

Może przed wakacjami uda nam się zaprosić Mamę podróżniczkę-fotografa, która nam opowie o swoich podróżach, też z dzieckiem. Niestety jest bardzo zapracowana, ale czekamy cierpliwie :).....

NA CZWARTEK 14 MAJA:

Wstępnie na nadchodzący czwartek umówiłyśmy się na wspólny spacer z dziećmi po Włochach lub Ursusie (oczywiście w jakieś piękne i sprawdzone miejsce, z końcowym etapem w fajnej kawiarni :) ale to do potwierdzenia (obserwujmy pogodę).

W załączniku kilka zabaw na deszczowe dni z dzieckiem w domu.

Pozdrawiamy serdecznie,

Magda i Aneta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz