piątek, 16 grudnia 2011

Z dzieckiem w świat wartości

15 grudnia gościłyśmy Krysia Łuczak, pedagoga, szkoleniowca i mamę Antosia i Małgorzatę Chojecką z Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Mowa była o wprowadzaniu dziecka w świat wartości.
Jest to bardzo ciekawe i wciąż aktualne zagadnienie, pozwala nam szukać odpowiedzi na pytania:
               Do jakich wartości wychowujemy nasze dziecko?
              Jakie wartości są pożądane w życiu społecznym i jak je wpoić naszym pociechom? 
           Czy też: Jakimi wartościami my sami kierujemy się w naszym życiu?

Nie tylko na poziomie deklaratywnym, ale także poprzez to jak i o czym rozmawiamy w naszym domu i jakie nasze zachowania obserwują nasze dzieci. Np. Jeśli mówimy o kimś źle za jego plecami, lub kłamiemy a nakazujemy dziecku uczciwość, to istnieją znikome szanse, że wpoimy dzieciom uczciwość jako wartość, którą będą się kierować.

Jak widać temat ten jest trudny w realizacji, bo wymaga od nas też, a może przede wszystkim rozwoju i pracy nad sobą.

Krysia obdarowała nas ciekawymi materiałami, które znajdziecie w sekcji Rodzina i Wychowanie. Są tam materiały nie tylko związane z wartościami, ale poruszające też inne kwestie jak: bajkoterapia, lista wybranych pozycji książkowych, zabawy z dziećmi , masażyki itp. Przekazujemy Wam do czytania na długie zimowe wieczory :)

Pani Małgosia Chojecka z Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom mówiła także o wychowaniu w wartościach, zachęcając nas, rodziców do wprowadzaniu w ten świat zasad moralnych naszych dzieci, bo choć jest to trudne i niekiedy pod prąd, to pozytywne efekty widać już w wieku nastoletnim dzieci. Zachęcała nas także do odwiedzenia strony www.TakWartoZyc.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz