wtorek, 28 lutego 2012

Przedszkole dla mojego malucha- jak je wybrać?

    Twoje dziecko skończyło trzy lata, chcesz wybrać mu przedszkole. To trudna decyzja i trzeba ją podjąć niebawem. Większość przedszkoli prywatnych przyjmuje już zgłoszenia. Natomiast w przedszkolach państwowych rekrutacja rusza w marcu. Jak wybrać przyjazne przedszkole?
      Bez względu na to, czy myślimy o przedszkolu publicznym, czy prywatnym, warto mu się uważnie przyjrzeć. Ważniejsze od tego, żeby było blisko domu i w miłej okolicy, są atmosfera, jaka w nim panuje, i umiejętności nauczycielek. W dobrym przedszkolu rodzice, zanim podejmą decyzję, mają prawo obserwowania pracy opiekuńczo - wychowawczej. Sprawdźmy czy odpowiada nam sposób, w jaki opiekunowie odnoszą się tu do dzieci, jak prowadzą zajęcia. Zwróćmy uwagę, jak rozwiązują problemy. Jak sobie radzą, kiedy dziecko źle się zachowuje, i jakie stosują metody?
1.   Sprawdź, czy są zajęcia adaptacyjne
W wielu przedszkolach pierwsze dni to okres łez i cierpień dla maluchów, stres i poczucie winy dla rodziców i katorga dla nauczycielek. Niektóre przedszkola wymagają, aby rodzice zostawili dziecko w szatni. Nie musi tak być! Wszyscy powinni się do nowej sytuacji przyzwyczajać stopniowo. Zapytaj, czy przedszkole ma opracowane procedury adaptacyjne. W niektórych organizowane są tzw. grupy popołudniowe, w innych prowadzone są zajęcia podczas wakacji, w jeszcze innych dzieci zapisane od września mogą przychodzić z rodzicami do innej grupy pod koniec roku.
2.   Dowiedz się, jak przedszkole współpracuje z rodzicami
Czy rodzice są mile widziani w przedszkolu i na jakich warunkach mogą w nim przebywać? Czy będziesz na bieżąco informowana o tym, co dzieci będą robiły i dlaczego? W jaki sposób nauczycielka współpracuje z rodzicami, gdy pojawiają się problemy wychowawcze? Czy przedszkole prowadzi programy edukacyjne dla rodziców oraz zebrania?
3.   Obserwuj zachowanie dzieci
Możesz podglądać przez siatkę otaczającą ogródek. Czy dzieci ze starszych grup są radosne, spontaniczne i aktywne, czy przytłumione i wyhamowane? Jak się do siebie odnoszą? Zapytaj rodziców starszych dzieci, czy ich dzieci chętnie chodzą do przedszkola i czy długo się przyzwyczajały.
4.   Przyjrzyj się, czy nauczycielki odnoszą się do dzieci z szacunkiem
W szczególności - czy nie ranią ich uczuć. W jaki sposób przekazują informację o zachowaniu i postępach edukacyjnych dziecka. Zwróć również uwagę na to, czy rano nauczycielki witają dzieci, okazując radość z ich przybycia, a żegnając się z nimi, pamiętają, aby je pochwalić.
5.   Sprawdź czy przedszkole organizuje wsparcie logopedyczne, pedagogiczne i psychologiczne.

6.   Zwróć uwagę na żywienie
Sprawdź czy przedszkole ma catering czy własną kuchnie.
Zrezygnuj z przedszkola, w którym dzieci są zmuszane do jedzenia. Maluch ma prawo odmówić zjedzenia np. części obiadu czy podwieczorku.
7.   Podpatruj codzienne czynności przedszkolaków
Zaobserwuj, w jakiej atmosferze dzieci są usypiane, czy np. brzmi wtedy łagodna muzyka, czy pani czyta, czy groźnie pokrzykuje i każe leżeć. Nie akceptuj zasady zmuszania dziecka do leżakowania.
8.   Zainteresuj się programem, a w szczególności zwróć uwagę na to
Czy nauczycielka komenderuje dziećmi, czy też odwrotnie - pobudza je do rozwijania samodzielności, kreatywności, umiejętności obserwowania, myślenia.
Czy dzieci mają swobodny dostęp do książek, klocków i kredek.
Czy zajęcia są tak pomyślane, aby dzieci mogły je wykonać samodzielnie - niektóre nauczycielki poprawiają prace dzieci. W ten sposób nauczycielka daje dziecku sygnał, że nie potrafi ono samo wykonać pracy, co wpływa negatywnie na jego samoocenę.
Czy są zajęcia dodatkowe - angielski, gimnastyka korekcyjna, rytmika.
Czy deklarowany program jest rzeczywiście realizowany.
9.   Przyjrzyj się zabawkom
Liczy się nie tyle ilość zabawek, co ich jakość. Dobrze by było, gdyby zabawki były ułożone w przemyślany sposób zachęcający do zabaw tematycznych (kąciki zainteresowań).

10.                      Zajrzyj do przedszkolnego ogródka
Powinny w nim być sprzęty i zabawki, które zachęcają do zabaw ruchowych, zabaw piaskiem i wodą.
Przedszkole niepubliczne
Jeśli dla twojego dziecka zabraknie miejsca w wybranym przez ciebie przedszkolu państwowym, możesz skorzystać z przedszkola niepublicznego (czyli społecznego lub prywatnego).
Na ogół są otwarte dłużej niż państwowe i mają określony profil - są twórczo-artystyczne, wegetariańskie, sportowe, muzyczne, przyrodniczo-poznawcze. Grupy są małe, 10-15 dzieci.
Proponują więcej zajęć dodatkowych niż przedszkola publiczne.
Jednak jest jedno "ale". Te przedszkola borykają się często z kłopotami lokalowymi. Mieszczą się w willach lub nawet mieszkaniach w bloku.
Musisz liczyć się z tym, że kadra, choć wyszkolona i kreatywna, jest młoda i nie ma doświadczenia.
Przedszkole publiczne
Dzieci są dzielone na grupy wiekowe. Zgodnie z przepisami grupy nie powinny liczyć więcej niż 25 dzieci, w praktyce bywa różnie. Najczęściej nad grupą sprawują opiekę dwie nauczycielki - jedna rano, druga po południu.
W przedszkolu publicznym wiele zależy od zaangażowania i inwencji nauczycielki. Niekiedy realizują one autorskie programy, proponują zajęcia dodatkowe.
Przedszkole integracyjne
To na ogół przedszkola publiczne realizujące programy autorskie. Grupy w przedszkolu integracyjnym liczą 15-20 dzieci. W każdej jest od trojga do pięciorga dzieci niepełnosprawnych. Grupą integracyjną opiekuje się dodatkowo pedagog specjalny. Przedszkole zatrudnia też specjalistów, np. rehabilitantów, logopedów.
Krystyna Łuczak

1 komentarz: