poniedziałek, 18 kwietnia 2011

SI, zabawy, piknik i in.

Witajcie!

W ostatni czwartek rozmawiałyśmy o Integracji Sensorycznej, czyli o tym jak wykształcają się i jak działają nasze zmysły dotyku, smaku, zapachu, równowagi u dzieci...
Temat zapreznetowała Anna-Maria Wołyniak, mama Marysi, Jasia i Zosi oraz aktywnie działający psycholog, pedagog specjalny, terapeuta SI.  Poniżej zamieszczam kontakt i krótkie nawiązanie do tematu.

ZABAWY MAM Z DZIEĆMI
Obserwując zachowanie naszych dzieci w czwartek, widać, że potrzebują one więcej uwagi i zaangażowania we wspólną zabawę.
Dlatego na następne spotkanie przynieście pomysł na wspólną zabawę mam z maluchami (1,5-3 lata).
A później, może w mniejszej grupie podyskutujemy o tym Po co mi macierzyństwo? Czym ono jest?
Spróbujemy zmienić formę spotkań...  Ale o tym po świętach....

TYDZIEŃ PRZERWY
Rozpoczął się Wielki Tydzień, Triduum Paschalne i Wielkanoc, to najważniejsze dni w roku liturgicznym chrześcijan. Dla wielu osób to też czas porządków, zakupów, wyjazdów do rodzin. Dlatego w Wielki Czwartek, 21 kwietnia NIE spotykamy się :( ale ...

...życzymy Wam Pięknych, Rodzinnych Świąt, Nadziei, Wiary, Miłości i narodzin do Życia w Pełni!

PIKNIK RODZINNY
Wspominałyśmy na spotkaniu o planie włączenia się w organizację czerwcowego Pikniku Rodzinnego wraz z Przymierzem Rodzin i innymi grupami Świetlicowymi. Jeszcze nie mamy potwierdzonej daty. Chcemy aby to była impreza, w której zintegrują się nasze rodziny (ZE SOBĄ I MIĘDZY SOBĄ), ale też będzie można wziąć udział w różnych konkursach, zawodach, pogrillować, zjeść ciastko, wypić kawę itp.
To przedsięwzięcie oczywiście NIE będzie komercyjne, dlatego im więcej osób zgłosi się do organizacji, tym ciekawsze możemy przygotować stoiska, tym więcej upiec ciast, poprowadzić zabawy czy zorganizować kącik zabaw dla najmłodszych dzieci. Proszę napiszcie jak najszybciej czy i jak mogłybyście się włączyć w organizacje takiej imprezy dla rodzin.

DLA NOWYCH MAM PRZYPOMINAMY ZAŁOŻENIA NASZYCH SPOTKAŃ:
Wzmacnianie więzi rodzinnych i sąsiedzkich, budowanie atmosfery zaufania i wsparcia pomiędzy naszymi rodzinami. Odkrywanie dróg bardziej świadomego wychowania i towarzyszenia w rozwoju własnego dziecka.  Pragniemy też odgrzebywać i rozwijać dane nam talenty i pasje życia, niezbędne do wychowania Szczęśliwego, Zdrowego Emocjonalnie i Dojrzałego Człowieka. To odkrywanie pełni życia, a także swojego piękna może pomoć stawać się szczęśliwszą kobietą. Mamy nadzieje nawzajem się uczyć i wspierać na tej drodze. Te spotkania są takim pierwszym, małym kroczkiem ... miejmy nadzieje, nie ostatnim :)

Spotkania organizujemy za zgodą Przymierza Rodzin, bez żadnego dofinansowania i bez celów komercyjych. Uważamy, że człowiek jest najwyższą wartością, i warto się spotykać i rozmawiać nawet wtedy gdy "to się nie kalkuluje". Zachęcamy Was do współorganizowania tych spotkań, dzielenia się wiedzą, doświadczeniem i swoimi talentami. 

SZKOŁA DLA RODZICÓW (polecono nam, prowadzi Agnieszka Wasilewska)
Informujemy o warsztatach dla rodziców, którzy pragną budować coraz lepszy kontakt ze swoimi dziećmi, wspierać je w rozwoju psychicznym i społecznym, zapobiegać ich ewentualnym problemom w relacjach z innymi ludźmi.
Główne motto Szkoły dla Rodziców i Wychowawców brzmi: Wychowywać to kochać i wymagać.

Program:
wyrażanie oczekiwań i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane,
rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć,
aktywne, wspierające słuchanie,
motywowanie dziecka do współdziałania,
modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka,
uwalnianie dzieci od grania narzuconych ról w domu i szkole,
wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka,
budowanie realnego poczucia własnej wartości dziecka,
konstruktywne rozwiązywanie konfliktów.

Zajęcia odbywają się w kameralnych grupach (12-15 osób), raz w tygodniu, w godzinach wieczornych 18.00 -21.00. Prowadzone są metodami aktywnymi: scenki, „burza mózgów”, ćwiczenia, dyskusje.

Termin: maj -lipiec 2011  Miejsce: Warszawa-Ochota, pl. Narutowicza
Koszt:  100 PLN od osoby za całość kursu
             160 PLN w przypadku obojga rodziców za całość kursu

NAWIĄZANIE DO INTEGRACJI SENSORYCZNEJ
Świadomość naszego umiejscowienia i zintegrowania w przestrzeni nie jest czymś oczywistym dla wszystkich. Taką pewność funkcjonowania mają jedynie osoby z poprawnie działającymi zmysłami. Jeśli chcecie dowiedzieć się o tym jak skomplikowany neurologicznie jest człowiek zajrzyjcie do książek Olivera Sacksa "Przebudzenie", "Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem" czy "Antropolog na Marsie" (ciekawie napisane, przystępnym językiem dla niefachowców).

W rozwoju dzieci ważna jest obserwacja swojego dziecka i intuicja matki.  Jeśli współdziałanie zmysłów jest zaburzone np. dziecko nie lubi gdy go głaszczemy lub przeciwnie - zadaje sobie ból ,drapiąc się czymś lub kłując, warto udać się do specjalisty neurologa lub doświadczonego fizjoterapeuty integracji sensorycznej.  Ania rozdała nam kwestionariusze obserwacji dziecka.

Choć najlepsze rezultaty w integracji sensorycznej osiąga się u dzieci w wieku przedszkolnym, to można je stosować też później, nawet u dorosłych. Czyli na wakacjach pobawcie się z mężem i dziećmi np. w turlanie na trawie ;) :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz