wtorek, 1 maja 2012

BALKONOM WYZWANIE RZUCIĆ CZAS :)

Po naszym spotkaniu w klubie mam postanowiłam zajrzeć do działu ogrodniczego Leroy Merlin, aby przekonać się o dostępności roślin, podłoża itp. Musze przyznać, że w tym roku szybko pojawily sie w sprzedazy pelargonie, surfinie i sadzonki innych roslin idealnych na nasze balkony i do tego w korzystnych cenach, :)...
Przypomnę w skrócie o czym dzisiaj rozmawiałyśmy, aby tez inne mamy mogly skorzystać:

Przygotowanie balkonu po zimie do nowego sezonu:
- wyrzucenie z donic zeszłorocznych roslin (jesli jeszcze tam tkwią) i wymiana podłoża (gdy sadzimy tylko pelargonie znajdziemy podłoże specjalnie dla pelargonii, ale polecam substrat torfowy lub podłoże do roslin balkonowych, które można kupić w workach różnej pojemnosci)

- przed wsypaniem ziemi w donicach, należy zrobić otwory (jesli nie ma), aby nadmiar wody mógł wypłynąć, a także można zrobić na dnie drenaż z kamieni lub rozbitych glinianych doniczek, aby korzenie mogły oddychać.

Teraz polecam obsadzanie pierwiosnkami lub bratkami, które pojawiają się już na rabatach. Inne rośliny radzę wyprowadzić na balkon po tzw. zimnych ogrodnikach, tj. w połowie maja, wtedy kończą się zwykle przygruntowe przymrozki i rosliny bezpiecznie bedą sią rozrastac :)

Sadzenie:
- sadzimy rośliny, które lubimy i które będą mialy odpowiednie warunki wzrostu na naszym balkonie (jesli wybierzemy nieodpowiednie możemy się zawiesc, gdyż mimo usilnych starań nie zakwitną obficie, albo wręcz obumrą)

- polecam mieszanie różnych roslin w jednej doniczce tzn. rośliny o pokroju zwartym pionowym (np. pelargonie, petunie, gozdziki, lobelie itp.) z tymi, ktore opadaja (pelargonia bluszczolistna, bluszcze, surfinie), a takze rosliny o roznych barwach... Nie sadzimy zbyt gęsto, aby rośliny mogły swobodnie wypełnić donicę...

- zachecam do uprawy ziół, truskawek, poziomek i pomidorów lub też groszku (dla tych, którzy poszukują pnączy)...

Nie polecam uprawy z nasion w warunkach domowych, chyba, że macie możliwość pomocy kogoś, kto ma szklarnie. Ładne sadzonki można kupić na bazarach, w centrach ogrodniczych (np. przy Al. Krakowskiej są ładne sadzonki, niezbyt duze, ale w niskich cenach) lub u producentów (np. Al. Jerozolimskie/Ryżowa, gdzie mają wysokie ceny, ale sadzonki najwyższej jakości, duże i dorodne).

Rosliny w okresie intensywnego kwitnienia nawozimy, kierując sie opisem na odżywce (te do kupienia w każdym sklepie z kwiatami)...

Razem? Zakupy roślinek
Powstał pomysł, aby ustalć, kto jakie rosliny potrzebuje i dokonać zakupu hurtowego na giełdzie kwiatowej na Broniszach, gdzie ceny sa nizsze i dobry jakosciowo towar... Najlepiej zgłosić takie zapotrzebowanie w Kubie Mam. Mozemy tez umowić się na spotkanie przy kawie w kolejnych mieszkaniach i wspólnie zaaranżowac roslinność na balkonie :)...

To tak w wielkim skrocie... Gdyby byly jakies pytania to prosze o kontakt na p_szel@yahoo.com

Do zobaczenia w Klubie Mam!

Paulina Szelenbaum


Od Anety: Paulina jest kobietą, żoną i mamą bardzo wszechstronną. Oprócz przygotowania i doświadczenia ogrodniczego, śpiewa, gra, szyje - ona też prowadzi w Klubie Rodzinnym zajęcia z Robótek ręcznych (wtorki 10-12:00) skierowane do mam/babć chcących zrobić samodzielnie niezapomniane zabawki dla własnego dziecka/wnuczka. Są jeszcze wolne miejsca - zapraszamy!
Jest też jedną z dwóch inicjatorek (obok Justyny Głuszko) Rodzinnego Świętowania Niedzieli w Ursusie, które odbywa się u św. Józefa raz w miesiącu. Najbliższe świętowanie 22 IV  rozpoczyna się mszą o 16:00, potem wykłady, zajęcia dla dzieci, wspólny słodki poczęstunek.