piątek, 29 czerwca 2012

Zasady zdrowego stylu życia 5 U


Często zastanawiamy się, co robić, aby jak najdłużej zachować zdrowie. Nie jest to na pewno proste w pełnym obowiązków i zabieganym życiu. Warto jednak poznać kilka zasad, które pomogą cieszyć się dłużej dobrym samopoczuciem.

Profesor Stanisław Berger przedstawił zdrowy styl życia za pomocą zasad „5U”.

1. Urozmaicenie

Oznacza spożywanie produktów ze wszystkich grup: produkty zbożowe, warzywa, owoce, mleko i produkty mleczne, mięso, ryby, drób, jaja, tłuszcze. Każdy produkt posiada inną wartość odżywczą, co oznacza, że wraz z nim dostarczamy organizmowi witaminy i składniki mineralne w różnych proporcjach, stąd ważne jest urozmaicenie.

Jak to wygląda w praktyce?
Przykład 1.: raz kupuję chleb razowy, raz bułeczki z dynią, a innym razem skuszę się na świeżutką kajzerkę.
Przykład 2.: na kanapkę kroję pomidora ze szczypiorkiem, do obiadu przygotowuję surówkę z białej kapusty, marchewki i dodaję do tego rodzynki, a wieczorem zjem pieczone faszerowane bakłażany.

Podobne przykłady można stworzyć na podstawie innych grup. Poniżej znajduje się Piramida Zdrowego Żywienia rekomendowana przez Instytut Żywności i Żywienia.

2. Umiarkowanie

Można by rzec: wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść.
W tej zasadzie chodzi o to, aby nie odchodzić od stołu z uczuciem przejedzenia. Ważne jest, aby spożywać poszczególne produkty w rozsądnych ilościach.

3. Uregulowanie

Najlepiej spożywać 5 posiłków dziennie w odstępach 3-godzinnych (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja).

4. Unikanie

Najogólniej mówiąc unikać należy tego, co niezdrowe, czyli: palenia papierosów, alkoholu, stresu, nadmiernych ilości tłuszczu, soli, cukru.

5. Uprawianie

Tu chodzi o aktywność fizyczną. Ważne, aby była każdego dnia. Nie chodzi tu o sporty wyczynowe, ale choćby o spacery, wchodzenie po schodach, sprzątanie etc.

A na koniec… UŚMIECHNIJ SIĘ! Osoby radosne mają się lepiej. To zasada, którą warto stosować najczęściej, jak tylko jest to możliwe. Śmiech to zdrowie – jak mówi przysłowie!Magdalena Pyrz
Źródła zdjęć: http://www.izz.waw.pl/
http://www.publicdomainpictures.net/view-image.php?image=1793&picture=owoce-usmiech&jazyk=PL